Sześć patologii które niszczą polskie firmy, skutecznie demotywując załogę. Ósma muda w natarciu!

Stracony potencjał i kreatywność pracowników to „ósma muda”. Niektórzy mówią że najgorsza ze wszystkich rodzajów strat.

Zapraszam do wysłuchania mojego wakacyjnego felietonu audio na temat sześciu patologii, które czają się w miejscu pracy i powodują że pracownicy są zdemotywowani, a nawet zmieniają miejsce zatrudnienia. Czy chcesz je poznać? Jeśli tak, chodź ze mną na halę fabryczną w jej najmroczniejszy kąt, wejdź do biura po godzinach, czy hotelowej restauracji podczas delegacji. To tam spotkałem osoby, które opowiedziały mi w jaki sposób tracą w ich oczach duże, renomowane firmy produkcyjne i usługowe.

Zdaję sobie sprawę że temat wywoła polemikę: czy pracownicy nie są roszczeniowi? Czy nie żądają za wiele? Czy nie są bezczelni, sygnalizując „błahe problemy?”. Tego typu zastrzeżenia pojawiają się zawsze: ze strony kierownictwa i działów HR, którzy robią co mogą aby pracowało się lepiej. Czy zatem konflikt jest nieunikniony? Niejeden szef warknie: „zabrać im wszystkie przywileje!”, ale czy to nie doleje oliwy do ognia?

Jako bezstronny obserwator przekazuję anonimowo zgłoszone mi problemy i zapraszam do dyskusji – czy sygnalizowane problemy są słuszne i obecne w Waszym środowisku pracy: zarówno na produkcji, jak i w biurze.

autor Sławomir Szczepaniec

Jestem inżynierem, ekspertem Power Solutions pracującym w przemyśle bateryjnym i R&D. Pasją dziennikarstwa zaraziłem się na studiach wiele lat temu. W roku 2015 zacząłem studia podplomowe „Lean Management” i od tej pory stałem się gorącym orędownikiem podejścia Lean w fabryce, biurze i … w życiu osobistym. Pasja Lean daje mi wymierne efekty w postaci zwiększonej efektywności, zmniejszenia kosztów oraz głębszej satysfakcji z wykonywanej pracy i wzrost ilości czasu wolnego. Chciałbym przekazać Ci wszystkie te korzyści – czytelniku i słuchaczu bloga „Lean Po Polsku”. Jeśli interesujesz się Lean Management w obszarach Continuous Improvement, Six Sigma, Lean Office i Lean Factory, koniecznie dołącz do nas subskrybując kanał i słuchaj najlepszych ekspertów szczupłego zarządzania w Polsce. Więcej materiałów na http://leanpopolsku.pl/. Zapraszam do współpracy firmy branży produkcyjnej i usługowej. Razem wypromujmy Twój biznes!

Udostępnienie